Güzelyalı-Yenikapı

Güzelyalı-Yenikapı seferlerine dün sabah başlayan Osmangazi hızlı feribotu, ilk seferinde büyük ilgi gördü.

Bursa-İstanbul arasını 75 dakikaya indiren hızlı feribot seferleri dün başladı. Avusturalya`da yaptırılan Osmangazi hızlı feribotu, dün sabah 07.30`da bin 100 yolcu ve 173 araçla Güzelyalı`dan Yenikapı`ya hareket etti. Aynı saatte İstanbul`dan hareket eden Adnan Menderes feribotu ise Güzelyalı`ya geldi. Hızlı feribot seferlerinin başlamasıyla, 13 yıldır Mudanya-Armutlu-Yenikapı-Bostancı arasında çalışan denizotobüsü seferleri de iptal edildi.

İLGİ YOĞUNDU...

Güzelyalı-Yenikapı arasındaki hızlı feribot seferlerine yoğun ilgi vardı. Bin 250 yolcu, 225 araç kapasiteli Osmangazi hızlı feribotu, dün sabah ilk yolculuğuna, kapasitesine yakın yolcu ve araç alarak çıktı. Aynı saatte İstanbul Yenikapı`dan hareket eden 800 yolcu, 200 araç kapasiteli Adnan Menderes hızlı feribotu ise, bir saat 15 dakikada ulaştığı Güzelyalı`ya 150 araç ve 450 yolcu getirdi. Güzelyalı-Yenikapı arasındaki seferler günde üç kez karşılıklı gerçekleştirilecek. Sabah 07.30`un yanı sıra akşam 17.30 ve 21.00`de seferler yapılacak. Adnan Menderes feribotu, daha sonra yerini siparişi verilen Orhangazi feribotuna bırakacak.

BİLET FİYATLARI.....

Bursa-İstanbul arasını 75 dakikaya düşüren hızlı feribot seferlerinde tam bilet 20 YTL, indirimli ve öğrenci bileti ise 15 YTL olarak uygulanıyor. Feribotta özel otomobil artı sürücü için 75, kamyonet için 105, motosiklet için 35, minibüs için 105, otobüsler için ise 240 YTL ücret alınacak. Otobüslerde ayrıca yolcu başına 15 YTL fiyat uyguyanacak.

OTOPARK SORUNU...

Seferlerin ilk gününe ise, aracını Güzelyalı feribot iskelesine park ederek İstanbul`a gitmek isteyen vatandaşların otopark sıkıntısı yaşaması damgasını vurdu. 3 belediye otobüsü ile birkaç taksinin bulunduğu toplu ulaşım peronlarının, yolcu araçları için ayrılan otoparkın 2 katı büyüklüğünde olması ve toplu ulaşıma ilgi gösterilmemesi, aracını bırakmak isteyenlere sıkıntı yaşattı. 90 araçlık otopark kısa sürede dolduğundan, vatandaşlar Güzelyalı beldesinde park yeri aradı. Vatandaşlar, kullanılmayan otobüs ve taksi peronlarının otopark kullanımına açılmasını istedi. Yolcu salonunda bine yakın vatandaş gemiye binmesine rağmen güvenlik kapıları ve kontrollerde bir sıkıntı yaşanmadı. Vatandaşlar, ilk günden yüzde 100`e yakın doluluk oranına ulaşan hızlı feribotun 10.00-11.00 saatleri arasında 4. bir sefer yapmasını talep etti.

MUDANYA`DA HÜZÜN...

Öte yandan İDO, 1994 Temmuz`undan bu yana Mudanya-Armutlu-Yenikapı-Bostancı arasında düzenlediği deniz otobüsü seferlerini dünden itibaren kaldırdı. Yaklaşık 13 yıldır bu görevi üstlenen Mudanya İskelesi sabah boştu. Güzelyalı hızlı feribot seferlerinin başlaması ve fiyatların açıklanmasının ardından vatandaşların çoğu 20 YTL`yi çok bulurken, `Daha önce Mudanya`dan 15 YTL`ye gidiyorduk. Bir anda yüzde 33`e varan bir zam yapılmış oldu. Bu da ailesiyle İstanbul`a gidenlere büyük yük getirdi. Ayrıca, yaz aylarında Mudanya`dan Armutlu`ya sabah gidip akşam dönüyorduk. Bu imkan ortadan kaldırıldı` diye yakındılar.

YALOVA`DAN SEFERLER AZALTILDI....

Güzelyalı-Yenikapı arasında yeni hattın açılmasıyla, Yalova-Yenikapı arasındaki hızlı feribot seferlerinin sayısı azaltıldı. İDO yetkilileri, Yalova-Yenikapı arasında daha önce 9 olan hızlı feribot sefer sayısının, 5`e düşürüldüğünü, saatlerinin de Güzelyalı hattıyla çakışmayacak şekilde yeniden düzenlendiğini bildirdi. İDO yetkilileri, Güzelyalı ve Yalova hatlarında yapılan yeni düzenlemenin kendi içerisinde entegre edildiğini, bu iki hattın birbirini baltalamasının sözkonusu olmadığını dile getirdiler.

İDO, PARK PLAZA`DA...

Bu arada, Mudanya yolu Geçit mevkiinde bulunan Park Plaza İşletmesi yetkilileri, 4 yıldır faaliyet gösteren İDO Satış Noktası`nın bilet satış hizmetine devam ettiğini açıkladılar. İşletme Müdürü Erkan Türkkan, Park Plaza`nın hizmet ve lezzet kalitesini üst düzeyde tutarak, Bursalılara hizmet verdiğini belirterek, `Park Plaza olarak, içinde barındırdığımız Stores, Park Izgara, benzin istasyonu, İDO Bilet Satış Noktası, Park Cafe, Özhan, Kafkas gibi markalarla cazibe merkezi olmayı sürdürüyoruz. Tüm Bursalılar`ı İstanbul`a giderken, Park Plaza`ya bekliyoruz` diye konuştu.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !